Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Przegląd tygodnia 28/2017

  Nowe prognozy zużycia stali w Europie, przyszłość huty Koszyce, Stalprodukt inwestuje w Czechach.

  Eurofer: zużycie stali w Europie wzrośnie bardziej niż oczekiwano

  Jawne zużycie stali w Unii Europejskiej wzrośnie w tym roku o 1,9 proc. – wynika z prognoz europejskiego stowarzyszenia producentów stali Eurofer.

  Według Euroferu jawne zużycie stali w całej Unii Europejskiej osiągnie w 2017 r. 159 mln ton. To o 1,9 proc. więcej niż w zeszłym roku. Poprzednia prognoza Euroferu zakładała wzrost o 1,3 proc.

  Skorygowano także prognozę jawnego zużycia stali w Unii Europejskiej w 2018 r. Wzrost ma wynieść 1 proc. zamiast wcześniejszych 1,2 proc. Jednak odniesieniem jest wyższe prognozowane jawne zużycie w 2017 r.

  Mimo podwyżki prognozy zużycia Eurofer ostrzega przed konsekwencjami działań protekcjonistycznych. Dyrektor generalny Euroferu Axel Eggert wyjaśnia, iż chodzi o potencjalne skutki zastosowania przez Waszyngton prawa Section 232, które umożliwi władzom USA nałożenie ceł na stal w przypadku zaistnienia podejrzenia negatywnego wpływu importu stali na bezpieczeństwo USA.

  Zdaniem Axela Eggerta skutkiem Section 232 będzie pogłębienie nierównowagi na światowym rynku stali, którego problemem są wciąż zbyt wielkie moce produkcyjne. Eggert obawia się, że Europa dostanie rykoszetem przez amerykańskie prawo ponieważ zagraniczni producenci stali wyrugowani z rynku amerykańskiego będą chcieli zbyć swoje produkty w Unii Europejskiej.

  Szef Euroferu przemawiał w ub. tygodniu do uczestników szczytu G20 w Hamburgu, wskazując na konsekwencje stalowej wojny handlowej wywołanej decyzją USA. Eggert podkreślił, iż europejska stal nie jest zagrożeniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa. Roczny wolumen eksportu stali z UE do USA wynosi około 3,2 mln ton, zaś tylko niewielkie ilości stali trafiają do amerykańskich firm produkujących wyroby mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo narodowe.

  Huta w Koszycach pozostanie amerykańska

  Koncern US Steel nie sprzeda huty w Koszycach – wynika z informacji słowackich mediów. Zainteresowani kupnem kombinatu Chińczycy niespodziewanie wycofali się z negocjacji.

  Jak poinformowało publiczne Słowackie Radio i Telewizja (RTVS) amerykański koncern stalowy US Steel pozostanie „przynajmniej na razie” właścicielem huty stali w Koszycach we wschodniej Słowacji. Powodem jest to, iż główmy zainteresowany przejęciem, chiński koncern He Steel Group, trzeci do wielkości producent stali na świecie, nagle odstąpił od negocjacji w sprawie nabycia US Steel Košice (USSK).
  Przedstawiciele US Steel odmówili komentarza w tej sprawie.

  Według samych Słowaków za decyzją Chińczyków stoją problemy ekonomiczne w Państwie Środka, które skłoniły rząd w Pekinie do nakazania zatrzymania ekspansji chińskich firm za granicą. – Chiński rząd wstrzymał eksport inwestycji szczególnie jeśli chodzi o duże firmy w bardzo prosty sposób – komentuje Peter Baláž z Wydziału Handlu Akademii Ekonomicznej w Bratysławie, dodając, iż chińskie władze chcą w ten sposób ustabilizować sytuację finansową we własnym kraju.

  He Steel Group należy formalnie do rządu chińskiej prowincji Hebei. W styczniu br. podpisał on z US Steel list intencyjny w sprawie zainteresowania kupnem US Steel Košice. Media finansowe doniosły nieoficjalnie, iż Chińczycy skłonni byli zapłacić za koszycki kombinat 1,4 mld euro i dodatkowo zobowiązali się zainwestować w firmę miliard euro.

  Tymczasem według szacunków agencji Reuters eksport stali z Chin w czerwcu 2017 r. spadł o 2,4 proc. względem poprzedniego miesiąca i wyniósł 6,81 mln ton.

  Stalprodukt chce przejąć spółkę w Czechach

  Stalprodukt złożył wiążącą ofertę zakupu 100 proc. akcji czeskiej spółki GO Steel Frydek Mistek, producenta blach elektrotechnicznych.

  Głównym przedmiotem działalności GO Steel Frydek Mistek (wcześniej ArcelorMittal Frydek Mistek) jest produkcja blach elektrotechnicznych o ziarnie zorientowanym (blach transformatorowych) oraz blach walcowanych na zimno. Jak stwierdził Stalprodukt w komunikacie dla inwestorów „ewentualna akwizycja pozwoli spółce na osiągniecie efektu synergii oraz poprawę efektu skali działalności”. Jeżeli dojdzie do transakcji zdolności produkcyjne grupy Stalproduktu w zakresie blach transformatorowych zwiększą się o 50 tys. ton rocznie, tj. do poziomu 150 tys. ton.
  „Potencjalna akwizycja jest szczególnie ważna z punktu widzenia procesów konsolidacyjnych zachodzących w branży producentów blach transformatorowych” – stwierdza Stalprodukt.

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint